Підготовка кімнати
    Дитяча кімната потребуватиме вологого прибирання, провітрювання та встановлення оптимальної для новонародженого температури – 21-22 градуси.
   Ліжечко повинна мати рівний жорсткий миється матрац і стояти подалі від вікна і батареї. Спальня батьків для багатьох малюків стане їх власної, тому подбайте про чистоту. Постільна білизна необхідно міняти не рідше разу на тиждень, сорочку мами – у міру забруднення, а самій мамі приймати душ не рідше двох разів на день.
Догляд за пуповиною, пуповинним залишком, пупковою ранкою.
    Догляд за пуповинним залишком. Обов’язкове та ретельне миття рук медперсоналом та матерями. Пуповинний залишок не треба накривати пов’язками або підгузниками. Нема необхідності обробляти пуповинний залишок антисептиками та антибактеріальними засобами. Одяг дитини повинен бути чистим. При забрудненні пуповинного залишку (залишки сечі, випорожнень тощо) необхідно відразу промити пуповинний залишок теплою кип’яченою водою з милом та ретельно просушити його чистою пелюшкою або серветкою. Необхідно підтримувати пуповинний залишок завжди сухим та чистим. Стежити за імовірними ознаками інфекції (почервоніння, неприємний запах). До загоєння пупкової ранки купати дитину у кип’яченій воді.
Догляд за шкірою
   Догляд за шкірою дитини в періоді новонародженості потребує особливої уваги. Оскільки шкіра є захисним органом і кожне порушення її цілості може створювати можливості проникнення інфекції.
   Підмивання дитини здійснюють під теплою проточною водою так, щоб тіло не торкалось раковини, дівчаток спереду в напрямку до сідниць. Після випорожнення дитина підмивається з дитячим милом, а при зміні підгузника забрудненого тільки сечею – проточною водою.
Одяг новонародженого повинен бути чистим і сухим.
Щоденний догляд.
    Основи догляду за новонародженим свідчать, що вмивати малюка необхідно кожен день простою водою (можна очищеної). Якщо є ознаки інфекції – охолодженою кип’яченою водою. Потрібно змочити 2 ватяних кульки, віджати з них воду і протирати очі в напрямку від зовнішнього кута до внутрішнього. Потім за допомогою нового кульки умийте личко цілком. Не забудьте промокнути серветкою.
  Очищення носика проводиться турундой, яку можна скрутити з вати. Найкраще змочити її в кип’яченій воді кімнатної температури. Потім обережно, як би угвинчуючи в носик, введіть по черзі в кожний носовий хід на глибину 1,5-2 см, витягуючи все стороннє.
    Очищення вушок проводиться тільки зовні. Ватними гнотиком і кульками прибираємо частина виділень, видиму оком. Не слід забувати, що для кожного очка, вушка, ніздрі необхідний новий ватний гніт.
Купання новонароджених
   Перше купання новонародженого слід здійснити в домашніх умовах. Температура кип’яченої води повинна бути 37-380С. Купання в кип’яченій воді здійснювати до місяця щоденно. Один раз на тиждень з дитячим милом.
    Купати дитину потрібно в спеціальній дитячій ванні. Заздалегідь приготуйте термометр для води, м’яку губку, дитяче мило або шампунь, дитячий крем або присипку, махровий рушник, підгузник, одяг для малюка. Перше купання можна провести прямо в пелюшці – таке занурення буде найбільш комфортно для новонародженої дитини. Тривалість купання маленького – не більше 4-5 хвилин. З часом перебування у ванні можна буде збільшити до 10-15 хвилин. Купати дитину краще у вечірні години.
    Мити скоринки на голові потрібно після змазування їх спеціальним дитячим маслом або стерильним соняшниковою. Стерильність досягається тим, що пляшечку з олією кип’ятять в каструльці з водою 10 хвилин і зберігають у холодильнику. Перед застосуванням підігрівають під струменем теплої води. Під час купання можна протерти скоринки м’якою губкою, марлею або бинтом.
Попрілості
    Головна турбота тут – дотримання санітарно-гігієнічних норм. Використовуйте дихаючі підгузники, міняйте їх кожні 2-3 години, а при вираженій попрілості повністю відмовтеся від них. Застосовуйте щоденні ванночки з лікувальними травами (череда, ромашка), за рекомендацією лікаря – цинкоутримуючі мазі («Судокрем», «Драполен»). Після купання змастіть попрілості дитячим кремом або присипкою. При сухій шкірі користуйтеся пом’якшуючими дитячими маслами.
   Підмивання дівчаток необхідно після 2-3 сечовипускань, а після кожного – досить лише акуратно промокнути зовнішні статеві органи. Після стільця обов’язково підмийте дівчинку теплою проточною водою, тримаючи дитину вгору животиком, щоб вода стікала спереду назад. Якщо від дитячого мила з’являється роздратування, використовуйте його через раз. Зверніться до лікаря, якщо виявите у доньки почервоніння слизових оболонок статевих органів або виділення з піхви.
   Підмивання хлопчиків по частоті таке ж, як і у дівчаток. При підмиванні тримайте хлопчика вгору спинкою. Зверніться до лікаря, якщо шкіра крайньої плоті і голівки статевого члена почервоніла і збільшилася в розмірі, помітний надлишок сирнистий виділень або після кожного сечовипускання дитина сильно стурбований (це може бути застосовано і до дівчаток).
Стрижка нігтів
   Нігті дитини слід стригти його індивідуальними ножицями. Для цієї мети найбільш зручні спеціальні дитячі ножиці із закругленими кінцями, щоб не вколоти дитину, особливо якщо він крутиться під час процедури. Стригти нігті новонародженому доводиться досить часто, раз на 3-4 дні (але не рідше за один раз в тиждень), оскільки відрощуючи буквально на пару міліметрів, нігті стають дуже гострими і здатні подряпати малюка. Краще цю процедуру здійснювати під час сну, іноді в два прийоми. На руках нігті підстригаються півколом, на ногах – прямолінійно. Такий спосіб стрижки нігтів на ногах – профілактика вростання нігтів в м’які тканини пальців. Це також справедливо і для дорослих. Якщо ви випадково поранили палець дитини, потрібно змастити ранку будь-яким розчином антисептика, для цього може підійти розчин діамантової зелені.
Прогулянка
   Ми вже знаємо, як потрібне немовляті свіже повітря і сонячне світло. Недостатньо обмежуватися провітрюванням приміщення, в якому знаходиться дитина. Немовля повинне щодня гуляти на свіжому повітрі на руках матері, в санчатах або в колясці. Поки дитина ще не може ходити, краще всього укладати його днем спати на свіжому повітрі. Свіже повітря і сонячне світло зміцнюють дитячий організм і оберігають його від захворювань, особливо від рахіту. Дитина, звикла щодня гуляти взимку і літом, застуджується набагато рідше. Щоденні прогулянки покращують апетит і зміцнюють нервову систему дитини; він менше капризує, краще спить. Взимку, якщо немає сильного холодного вітру, можна гуляти з дитиною і при морозі 10-15 градусів. Крім того, можна укладати дитину вдень спати на свіжому повітрі; одягати дітей потрібно відповідно до пори року. Взимку дитина може спати в кімнаті при відкритій кватирці, і це буде для нього дуже корисно. При цьому потрібно одягнути його, як на прогулянку. За 15 – 20 хвилин до пробудження дитини кватирку треба закрити. Коли кімната зігріється, з дитини треба зняти теплу ковдру, теплу шапочку, інакше він перегріється, спітніє і може простудитися.
   Прогулянки можна розпочинати з другого дня після виписки з пологового будинку. Спочатку дитину виносять на 15 – 20 хвилин, а потім поступово подовжують час прогулянок до 1,5 – 3 годин. Взимку дитина повинна гуляти 2 рази в день, в цілому не менше 3- 4 годин. У теплу пору року бажано, щоб він знаходився на повітрі весь день.
Кишкові коліки
  70% відсотків малят турбують кишкові коліки, частіше вони спостерігаються у хлопчиків, у первістків та у дітей, мами яких тривожно-недовірливо налаштованих. У переважній більшості випадків ці кольки – не захворювання, а пристосування шлунково-кишкового тракту дитину до нових умов життя. Кольки – це напади роздратування, збудження або плачу дітей, пов’язані з болісними відчуттями кишківнику під час надлишкового газоутворення. Нерідко кольки виникають під час годування: дитина несподівано починає кричати, стає неспокійною, підтягує ніжки або сіпає ними. Як правило, помітне полегшення настає одразу після дефекації або відходження газів. Незважаючи на те, що напади кольок повторюються достатньо часто, загальний стан малюка задовільний, у період між нападами він спокійний, нормально набирає вагу, у нього гарний апетит.
Причиною появи кольок може бути:
 • повітря, яке малюк заковтнув під час годування;
 • чутливісмть до продуктів харчування з раціону мами, які посилюють газоутворення – огірки, майонез, виноград, бобові, кукурудза, квашена капуста, дріжджовий квас;
 • порушення техніки вигодовування – якщо дитина отримує більше попереднього молока, яке насичене вуглеводами (вони викликають підвищене газоутворення)
 • порушення функції ферментативної системи шлунково-кишкового тракту дитини або його незрілість.

Профілактика кольок:

 • Частіше викладайте дитину на живіт;
 • Після годування потримайте малюка вертикально (стовпчиком), доки дитина не відригне повітря;
 • Не починайте годування, якщо Ви помітили здуття животика – спочатку допоможіть йому позбавитись газів, що накопичились. Зробити це можна за допомогою таких прийомів:
 • Поносіть малюка на руках, притиснувши животиком до свого тіла;
 • Прикладіть до животика дитини теплу пелюшку або зробіть їй теплу ванну;
 • Легкими рухами промасуйте животик дитини долонею за годинниковою стрілкою;
 • Не застосовуйте самостійно механічні засоби (клізма, газовідвідна трубка), оскільки ці процедури розглядаються як крайній захід і проводяться виключно медичним працівником через ризик виникнення серйозних ускладнень.
 • Застосовуйте спеціальні лікарські засоби від кольок рекомендовані тільки дільничним педіатром.
Закрепи
    Закрепи – доволі розповсюджені порушення функції кишечнику у немовлят. На них страждають 10 – 25% дітей першого року життя. До 3-6 тижнів малюк може випорожнятись мінімум 3-4 рази на добу, а інколи до 7 разів (тобто після кожного годування). Після 6 тижнів частота дефекації зменшується . Стул немовляти має бути жовтим, однорідним, кашоподібним, без домішок слизу або крові. Постійність вигляду стулу спостерігається у малюків, яких вигодовують штучно, оскільки суміш має однаковий, стабільний склад. На відміну від сумішей, грудне молоко матусі постійно змінюється: відповідно до періоду доби, віку дитини та продуктів, які споживає мама, у молоці змінюється співвідношення білків, жирів та вуглеводів. Тому випорожнення малюка який перебуває на грудному вигодуванні, можуть бути різноманітної консистенції: пюреподібної, неоформленої, колір також може змінюватись (жовтий різноманітних відтінків, зеленуватий, коричнюватий), допускається також незначна кількість слизу, білі або жовті грудочки, кислувато-молочний запах. З паочатку введення прикорму після 6 місяців частота випорожнень 1-2 рази на добу. Якщо кишечник дитини випорожнюється рідше 1-2 разів на добу, при цьому змінюється загальний стан дитини (здуття животика, погіршення апетиту, плач), це вважається закрепом.
Причини закрепі в у дитини:
 • недостатня кількість споживання дитиною молока або мамою рідини при грудному вигодовуванні;
 • незбалансована дієта дитини або мами, дисбактеріоз кишківника. Переведення дитини на штучне вигодування, зміна суміші при штучному вигодовуванні
 • захворювання дитини (рахіт, гіпотиреоз та інші).
Лікування закрепів у немовлят:
1. Коригування дієти:
 • Достатнє споживання рідини за віком
 • Зменшення споживання матір’ю продуктів, які мають виражений ефект закріплення (рис, мучні вироби, чай)
 • Включення до раціону мами кисломолочних продуктів, зменшення споживання тваринних жирів, заміна їх на рослинні
 • Введення в раціон мами продуктів, що містять харчові волокна – овочів та фруктів.
2. Загальнозміцнювальні заходи:
 • Масаж
 • Фізичні вправи (за віком)
 • Дотримання режиму дня.
3. Прийом послаблювальних засобів:
 • Тільки після консультації із лікарем.
Коли обов’язково викликати дільничного лікаря
 • Дитина погано смокче груди.
 • Судоми.
 • Порушення дихання (часте або утруднене).
 • Гіпо- або гіпертермія.
 • Пупкова ранка почервоніла або почала нагноюватися.
 • Гіпотонія або підвищена збудливість дитини.
 • Блювота або діарея.
 • Зберігання чи посилення жовтяниці.

Аптечка для новонародженого

 • Стерильна вата
 • Стерильний бинт
 • Дитячий крем або стерильна рослинна олія
 • Дитяча присипка
 • Фурацилін в таблетках
 • 1% р-н брильянтового зеленого
 • Дитяча клізма
 • Термометри для вимірювання температури тіла (краще електронний, без ртуті) і води
 • Аспіратор для видалення слизу із носу
 • Ножиці із заокругленими кінцями для підрізання нігтів
     Візьміть на замітку: не можна одночасно користуватись дитячим кремом і присипкою.