Грудне вигодовування

      Грудне вигодовування є запорукою нормального росту та розвитку Вашого малюка. Саме молоко мами без будь-яких догодовувань – це найбільш раціональне та корисне харчування для дитини до 6 місяців. Адже жодна молочна суміш, і тим більше звичайне коров’яче молоко, не можуть замінити молоко матусі. У кожної мами, яка годує свою крихітку груддю, склад молока особливий і суто індивідуальний, тобто містить речовини, корисні саме для її дитини. Молоко мами ідеально підходить для кишечнику дитини. Грудне вигодовування корисне і для самої мами-годувальниці. Завдяки йому жіночий організм швидше відновлюється після пологів. Також вчені довели, що тривале грудне вигодовування (1,5-2 роки і довше) захищає мам-годувальниць від захворювань молочної залози у майбутньому. У перші 2-3 дні після народження дитина отримує молозиво – перше молочко матусі, що містить дуже велику кількість білків. Молозиво виділяється у невеликому об’ємі, воно жовтуватого кольору і непрозоре. При першому прикладанні до грудей малюк висмоктує лише 2-3 мл. молозива. Проте і цієї кількості достатньо, щоб запустити природній механізм імунної системи новонародженого. Лактація зазвичай встановлюється протягом 10-ти днів, тому терпляче і часто прикладайте малюка до грудей і не сумнівайтеся в успіху! Далі молозиво змінюється на так зване перехідне молоко, і до 15-16 дня після пологів у жінки починає вироблятися зріле грудне молоко. Грудне молоко стерильне, тепле, містить в ідеальній комбінації усі жири, білки, вуглеводи, вітаміни, воду і мінеральні речовини, необхідні дитині. На відміну від штучних молочних сумішей, воно повністю засвоюється і сприяє своєчасному формуванню імунітету новонародженого. Діти, яких мама годує груддю значно рідше страждають на застудні та інфекційні захворювання, різноманітну алергію та розлади стулу, аніж діти на штучному вигодовуванні. Окрім цього, грудне вигодовування дарує малюку відчуття повної гармонійної єдності з мамою, теплоти і комфорту, забезпечує особливий емоційний контакт. Існує кілька нескладних правил, виконуючи які, будь-яка мама зможе успішно годувати своє малятко груддю.

Важливо! Не давайте дитині, яка знаходиться на повному грудному вигодовуванні штучні засоби, які імітують грудь (соски, пустушки, пляшечки, силіконові накладки на грудь).

      Правильне прикладання. Слідкуйте за тим, щоб малюк правильно брав грудь. Можливо, спочатку Вам знадобиться порада лікаря або іншої досвідченої матусі, особливо, якщо це Ваша перша дитинка. У такому випадку Вам немає чого соромитись, адже Ви самі тільки-но стали мамою і Вам ще треба багато чого навчитись. Завдяки правильному прикладанню малюка до грудей молочні залози максимально спорожнюються, що потім наповнитись знову, а тому у Вас завжди буде достатньо молочка для Вашої крихітки. Від того, яка малюк візьме грудь, наскільки у нього в ротику опиниться сосок та ареола (темне коло навколо соска), залежить і безболісне годування і відсутність на сосках тріщин, і гарний набір ваги, і кількість молока у мами.

      Годування за вимогою. Не дивіться на годинник – дивіться на дитину! Пропонуйте дитині грудь, якщо вона плаче або неспокійна. Більшість потреб крихітки зникають одразу ж, як тільки вона опиняється на руках у матусі біля грудей. Тут дитинка і заспокоїться, і зігріється, наїсться і нап’ється, випустить газики, позбавиться болю. Не бійтеся розпестити дитину. Про це зараз і не йдеться. Для новонародженої дитини мамині руки життєво-необхідна потреба. Дозвольте малюкові смоктати грудь стільки, скільки він хоче. Часте годування стимулює вироблення молока, тоді як годування за годинником, навпаки, зменшує його кількість. Якщо Ваша грудь вже надто наповнена, а малюк довго і безтурботно спить, можете запропонувати йому грудь. Для цього його зовсім не обов’язково будити. Не бійтеся перегодувати дитину. Грудним молоком неможливо перегодувати, бо воно перетравлюється за 15-20 хв., тоді як штучні суміші кілька годин. Саме тому, годування за годинником і є обов’язковим для дітей на штучному вигодовуванні.

      Нічні годування. На нічний період припадає пік вироблення пролактину – гормону, що безпосередньо впливає на лактацію. Крім цього, вночі організму матері подається сигнал про те, скільки необхідно виробити молока, щоб малюку вистачило на наступний день. Саме з цієї причини нічні годування важливі та необхідні. При цьому допускається одна перерва на 4 – 4,5 год., тому що лише за цих умов буде вироблятись достатньо молока.

      Виключно грудне вигодовування до 6-ти місяців. Грудне молоко на 88% складається з води, до того ж основний його вуглевод – лактоза – не викликає спраги. Ось чому немовля, що знаходиться на повному грудному вигодовуванні, не потрібно допоювати водою навіть у спекотну пору року. Численні дослідження довели, що будь-яка інша рідина, яку дають малюку віком до 6-ти місяців, окрім грудного молока (питна вода або дитячий чай), підвищує ризик розвитку у нього гострої кишкової інфекції. Крім цього, якщо дитину регулярно допоювати водою, з часом у мами зменшується вироблення грудного молока, що порушує налагоджений процес вигодовування і може призвести до згасання лактації у матері та поганих показників набору ваги у дитини. Ваше грудне молоко завжди найкраще для Вашого малюка, тому намагайтеся годувати його якомога довше!

      Відмова від соски-пустушки та догодовування малюка з пляшечки. Усі ці пристосування заважають формуванню навичок правильного прикладання малюка до грудей: змінюється сам механізм смоктання – рухи щелепи та язика. Навіть одноразове годування з пляшечки здатне зашкодити грудному вигодовуванню. А пустушка – взагалі зайвий предмет. Справа в тому, що смоктати молочко з пляшечки значно легше, аніж з маминої груді, тому з часом малюк почне лінуватись докладати зусиль, що отримати мамине молочко з грудей, якщо його можна легко отримати з пляшечки. Це провокує відмові від груді. При необхідності дати дитині ліки або догодувати за медичним призначенням, пляшечку та соску з легкістю можна замінити чашкою, ложечкою або спеціальним дозатором.

      Відмова від зціджувань. Грудне молоко виробляється за потреби. Не слід зціджувати залишки після годування. Це зайве марнування часу та зусиль. Яке до того ж може призвести до вироблення зайвого молока (гіперлактація), а це, в свою чергу, призводить до незакінчених процедур зціджування.

Важливо! Запорука успішного і безболісного грудного вигодовування – правильне прикладання малюка до грудей.

      Як дізнатись чи вистачає дитині молока. Існує лише два достовірні методи дізнатися про це. Це так званий «тест на мокрі пелюшки» та контроль набору ваги дитини. Суть першого методу полягає в тому, щоб порахувати кількість пелюшок, які малюк намочить протягом доби. На цей період потрібно відмовитись від використання одноразових підгузників. Якщо дівчинка намочить не менше 10-ти пелюшок, а хлопчик не менше 12-ти, це означає, що молока дитині вистачає. Потрібно лише зважити на те, що у перші два тижні після народження кількість намочених пелюшок має бути меншою, ніж кількість прожитою дитиною днів. Що стосується ваги дитини, то контрольне зважування проводять не частіше, ніж один раз на три дні. До 6-ти місяців мінімальний набір ваги має становити не менше, ніж 500 гр. на місяць або 125 гр. на тиждень. Після 6-ти місяців дитинка починає більше рухатись, отже, інтенсивність набору ваги зменшується до 300-400 гр. на місяць. Верхня межа набору ваги на місяць не має перевищувати 2-х кг.

      Догляд за груддю. Деякі мами не бажають годувати своє маля груддю, побоюючись, що це зіпсує форму грудей. Але жіноча грудь – це унікальний «винахід» природи, спеціально створений для того, щоб вигодовувати дитину. Якщо мама буде дотримуватись нескладних правил, вона зможе налагодити природний процес грудного вигодовування і зберегти свої тіло в гарному стані.

      Носіння спеціального бюстгальтеру та годування і вдень, і вночі дозволить шкірі та тканинам грудей не розтягуватись під вагою збільшеної залози.

      Не треба мити груди перед годуванням і після нього. Часте миття приводить до видалення захисного шару жирів з ареоли в соска, що спричиняє утворення тріщин. Груди слід мити не частіше одного разу на день під час гігієнічного душу.

      Будь-яке лікування тріщин сосків потрібно проводити під наглядом лікаря, тому що засоби, які підійшли одній жінці можуть зовсім не підходити іншій. Тріщини сосків, як правило, виникають через неправильне прикладання дитини до грудей і є проблемою перших тижнів після пологів. Надалі шкіра сосків стає грубішою та «загартованою», і проблема тріщин поступово зникає.

      Регулярні повітряні ванни (найкраще одразу після годування) дають груді можливість відпочити, «подихати». Тривалість повітряної ванни може не перевищувати 15-20 хв., проте користь від неї дуже значна. Під час повітряних ванн грудь природним шляхом висихає, що виключає загрозу виникнення тріщин сосків. Єдине, на що слід звернути увагу: якщо у Вас є можливість приймати повітряні ванни на свіжому повітрі слід уникати прямих сонячних променів на відкриту грудь.

Зціджування необхідне у таких випадках:
  • У мами проблеми з груддю (тріщини сосків, лактостаз, мастит),
  • Тимчасове відлучення дитини від груді, коли мама потребує лікування, несумісного з грудним вигодовуванням,
  • Тимчасова розлука мами з дитиною,
  • Мама виходить на роботу,
  • Існує необхідність створення запасу грудного молока.